Citroën C-Zero: francouzský elektromobil z Japonska

Uvnitř video: Francouzská automobilka Citroën se znovu spolčila s japonskou Mitsubishi. Tentokrát z toho vznikl stoprocentní elektromobil nazvaný C-Zero. Jde už o druhý elektrický vůz v nabídce Citroënu. Začne se prodávat na konci příštího roku.


Vydáno: 13.11.2009 

Citroën C-Zero vychází z elektromobilu Mitsubishi iMiEV. Je vybavený synchronním motorem s permanentním magnetem, který zajistí výkon 47 kW nebo 64 koní při 3000 – 6000 otáčkách v minutě. Jeho maximální točivý moment dosahuje 180 Nm při 0 až 2000 ot/min. Výkon je přenášen na zadní kola přes jednorychlostní redukční převodovku.

Napájení  motoru zajišťují baterie poslední generace typu Li-ion, umístěné ve střední části vozu. Tyto baterie tvoří 88 článků o kapacitě 50 Ah (zabudovaná energie 16 kWh), napájení je zajišťováno pod napětím 330 V.

Lithium-iontová  technologie umožňuje snížit hmotnost baterií oproti tradičním technologiím a přitom zachovat stejné výkony. Baterie netrpí paměťovým efektem, takže se nesnižuje jejich životnost. Baterie Citroënu C-Zero se snadno nabíjejí: stačí připojit kabel k zásuvce 220 V. Úplné nabití trvá 6 hodin. Baterii je také možné nabít během 30 minut na 80 % připojením k vnější svorce s jednofázovým proudem 125 A / 400 V a výkonem až 50 kW.

Zdroj: TZ Citroën

Foto: Citroën

Galerie