Čínský Shuanghuan CEO není kopie BMW X5, řekl soud v Itálii

Italský soud zamítl žalobu německého BMW, které zažalovalo čínskou automobilku Shuanghuan. Předmětem sporu byla otázka, zda je čínské SUV jménem CEO kopií předchozí generace populárního německého vozu BMW X5.

Vydáno: 26.12.2008

Čínská automobilka Shuanghuan Automobile se v Evropě proslavila dvěma svými modely. Shuanghuan Noble vizuálně velmi připomíná Smart ForTwo, SUV Shuanghuan CEO je zase více než zjevně inspirováno zmíněným BMW X5 – vůz je mu totiž v zadní části nápadně podobný. Zepředu jej někteří odborníci přirovnávají k Land Cruiseru od Toyoty.

Německé automobilky se před časem rozhodly situaci řešit. Bavorské BMW dalo záležitost k soudu. A zatímco spor v Německu letos v létě vyhrálo, v Itálii se vítězství neopakovalo, a soud výhradnímu dovozci čínských vozů Shuanghuan pro Itálii, firmě Martin Motors, prodej Shuanghuanu CEO nezakázal.

Brzy i u nás. Od 700.000 korun

Výsledkem je, že dovozce Martin Motors může v prodeji modelu CEO, který si zatím koupilo 200 zákazníků, pokračovat i nadále. Jen připomeňme, že CEO se má v nejbližší době začít prodávat i u nás, a jeho cena má začínat na částce 700.000 korun.

Shuanghuan CEO je SUV s pohonem všech kol. Je poháněn benzinovým čtyřválcovým motorem Mitsubishi o zdvihovém objemu 2,4 litru s šestnáctiventilovou technikou. Maximální výkon je pouhých 92 kW a nejvyšší točivý moment 190 Nm. V nabídce by měla být i přestavba na LPG. Největší rychlost vozu uvádí výrobce 160 km/h.

Text: Redakce
Foto: Shuanghuan

Galerie