Chcete vylepšit auto tuningem? Špatný nápad, radši ho prodejte do bazaru

Máte auto, které má už to nejlepší za sebou, ale ještě není na odpis? Možná uvažujete o jeho vylepšení pomocí nějakých úprav. Nabízí se toho hodně, od chiptuningu až po mechanická vylepšení. My to ale nedoporučujeme. Prodejte ho do autobazaru, tam udělá ještě někomu radost – a pořiďte vůz jiný, klidně zase ojetý, ale v lepším stavu. Tuning není nejlepší cestou.

V případě, že uvažujete nad vylepšením vozu, raději to pořádně zvažte. České zákony se v tomto přibližují švýcarským. Za překročení rychlosti u nás sice nedostanete pokutu až v desítkách milionů korun, úpravy na automobilu jsou ale zakázané.

Legislativa: tuning je zakázaný

České zákony zakazují jakoukoli úpravu na voze, která není schválená a testovaná. Veškeré úpravy musejí být tedy schváleny příslušnou stanicí technické kontroly. Díky novým podmínkám v STK musíte mít ale dobrého známého, který vám svolení k úpravě dá.

Všechny úpravy musejí být nafoceny a odeslány příslušným úřadům. Pokud si chcete svůj vůz vylepšit a zároveň chcete, aby vše bylo podle předpisů, nejdříve se na STK zeptejte. Na co? Na to, co vůbec můžete vylepšit a jestli vám to projde. Ušetříte tak možná spoustu peněz.

Dokonce i když budete argumentovat větší bezpečností, zákon obejít nemůžete. Výměna bubnových brzd na kotoučové, přidání ABS nebo výměna klasických bezpečnostních pásů za pětibodové nepatří mezi povolené úpravy.

Chiptuning zvýší výkon. Je to také problém?

Nejčastěji ale chtějí řidiči upravit auto kvůli výkonu. To samozřejmě chápeme. Má váš vůz 50 kW? Může mít 55 kW, a v některých jízdních režimech pojede rychleji. Máte 500 koní? 600 vypadá i jede lépe, to je jasné.

Pokud chcete upravovat vůz, raději to dělejte neviditelnou cestou. K tomu se nabízí stále oblíbenější chiptuning. Pokud ho dělá někdo, kdo tomu rozumí, dokáže nejen zvýšit výkon, ale zvyšuje i točivý moment a snižuje spotřebu. To vše při zachování stejné výdrže motoru. Výhoda je, že tato úprava není vidět. Při běžné policejní kontrole tak nikdo nezjistí, že máte trochu výkonu navíc.

Po připojení na přístroje se chiptuning pozná, takže musíte před jakoukoli prohlídkou v servisu na přehrání řídící jednotky do původního stavu. Je v tom samozřejmě riziko. Pokud budete mít na chipnutém autě poruchu, v oficiálním servise automaticky ztrácíte záruku a musíte si opravu zaplatit.

Vyplatí se to? U starších vozů určitě ano – nemáte co ztratit. Novější vozy ale raději pořizujte rovnou výkonnější, i když je jejich cena většinou o poznání vyšší. Předejdete tím ale starostem se servisem a zárukou.

Chcete lepší auto? Zkuste autobazar, ale opatrně

I v případě chiptuningu ale částečně obcházíte zákon. Konkrétně do té doby, než vám na to někdo přijde. Jako lepší řešení tak doporučujeme návštěvu autobazaru. S trochou štěstí tam necháte svoje staré auto a rovnou si odvezete nějaké novější, výkonnější a vybavenější. Bude to pochopitelně stát nějaké peníze navíc, ale rozdíl oproti tuningu nemusí být velký.

Na co si ale dejte jednoznačně pozor je výběr autobazaru. V České republice nabízejí bazary desetitisíce automobilů, které si můžete odvézt téměř ihned. Správný autobazar pro prodej a nákup nového vozu poznáte většinou podle jeho velikosti. Rozhodně neplatí, že největší je ten nejlepší. Pokud je autobazar velký, sem tam se nějaká stížnost na špatný vůz ztratí. Ideální jsou středně velké autobazary s nabídkou řekněme 50 – 150 vozů, které si vadné vozy nemohou a nechtějí dovolit. Rodinné podniky jsou o to lepší.

Nezapomínejte, že autobazar přebírá vaše auto i se všemi problémy, za které musí 6 měsíců ručit. Dostanete tak pravděpodobně o něco méně, než byste získali při prodeji jako soukromá osoba. Vše je ale bez starostí a peníze můžete dostat ihned. Mnoho kvalitních autobazarů také nabízí nacenění vašeho vozu online.

Nové auto je sázka na jistotu

Při prodeji vozu do autobazaru se nedejte a nenechejte se “oškubat”. Zde opět platí, že obrovské autobazary tlačí cenu co nejníže. Před prodejem se podívejte na inzeráty stejného modelu a výbavy – tím zjistíte přibližnou hodnotu vašeho vozu.

Ale pokud si nevyberete v bazarech, nezbývá než šetřit. Nová auta jsou samozřejmě o poznání dražší, ale můžou se vyplatit: budou ve stoprocentním stavu. Pokud chcete hodně výkonu, je to nejlepší cesta. Zkuste se podívat na hotchatche jako VW Golf R nebo SEAT Leon Cupra. Vyhnete se tak spoustě nepříjemností s prodejem, nákupem, na STK a samozřejmě v servisu.

 

 
 

Galerie