Chcete přežít 50 km/h na magistrále? Víme, jak na to

Také vás tak frustruje nesmyslné snížení rychlosti na pražské magistrále a Jižní spojce? A dělá se vám zle, když se musíte ploužit prázdnou dálnicí jako šneci? Proto jsme pro vás sestavili několik rad, jak projet daným úsekem pokud možno bez trestných bodů, konfliktu s policií a nervového zhroucení.


Vydáno: 4.2.2010

Od ledna platí snížení na rychlost 50 km/h na některých úsecích Jižní spojky, magistrály nebo u ruzyňského letiště. Ze 100 na 80 km/h se také snížila rychlost v Letňanech. Celá naše redakce s tímto snížením nesouhlasí, považuje ho za nesmyslné a jako takové ho neuznává. Vidíme za ním hlavně snahu magistrátu vytvořit si prostor pro generování velkého zisku. To dokázal i tím, že hned po snížení rychlosti vyslal na místo městskou policii. Ta na rozdíl od té republikové dává výdělky z pokut do městské kasy. Díra po tragickém zřízení nesmyslu jménem OpenCard se přece musí nějak zacelit. Jak ale projet úsekem rozumnou rychlostí a přitom bez ztráty kytičky? Možná by to šlo nějak takhle:

1) Použijte stínítko

Ostré slunce, které řidiči pálí přímo do očí, to je hodně nepříjemná záležitost. Aby člověk viděl před sebe, musí stáhnout stínítko. Na našich cestách jsme zjistili, že nejvíc slunce svítí v místech, kde probíhá úsekové měření pomocí kamer. To pak samozřejmě znemožňuje naši identifikaci. Chudáci měšťáci se pak trápí takovými fotografiemi a nemůžou ani nikoho předvolat. Je jim totiž jasné, že nejvíc se proti slunci chrání naše osoby blízké. Ale co, stejně je nemá právo nikdo jen tak fotografovat.

2) Škraboška funguje vždy

Na úseky se sníženou rychlostí vyběhli bobíci také s radary na trojnožce. Jejích velkým mínusem je ale lenost. Stojí sice na lávce u Nuselského mostu, sebevražedně přebíhají silnici aby si mohli stoupnou doprostřed magistrály mezi svodidla, ale už se neobtěžují vyslat další hlídku, která by řidiče zastavovala a na místě pokutovala. K jejich smůle se čas od času může objevit osoba blízká, která si nasadila masku. A někdy má dokonce masku vyvedeného čuníka.

3) Dívejte se kolem sebe

Oproti městské policii ta republiková ukazuje pravý opak lenosti. Jako supi totiž mezi řidiči kličkují její neoznačené octavie první generace v modré a červené barvě. Nemají přitom žádné okamžitě rozpoznatelné znaky jako běžná služební auta, jen na boku nesou malý nápis POLICIE, aby splnily zákonem stanovená pravidla. Za vaše auto se přilepí a pak během chvíle pořídí fotografii. A jste jejich! Obrana proti nim je ale lehká. Stačí se koukat do zpětného zrcátka, a pokud za sebou objevíte Octavii s dvěma pasažéry, raději jí uvolněte cestu. Co kdyby…

4) Udělejte si pohodlí

Zatím jsme hovořili o obraně proti výběrčím bakšiše, ale jet rychlostí 50 km/h po šestiproudé silnici chce také hodně psychické síly. Prvně si rozmyslete, zda se vám vyplatí spěchat, jestli přesný čas vašeho příjezdu není až zas tak důležitý. A pak si uvědomte, co všechno se dá dělat na takovém místě a v takové rychlosti. Můžete v klidu telefonovat, posílat SMS, dát si cigárko, jíst, číst si noviny, pouštět si na vyspělé navigaci fotografie z rodinného alba… činností je prostě hodně. A ani jedna z nich není nebezpečná, když na tak široké komunikaci jedete šnečím tempem.

5) Jeďte jinudy

Nebo víte co? Pokud je to jen trochu možné, nejezděte tudy. Jižní spojka nebo magistrála vznikly mimo jiné také z toho důvodu, aby zrychlily cestu přes město a svedly dopravu z malých ulic. S rychlostí 50 km/h to ale přestává mít smysl. Možná bude jednodušší a méně stresující vydat se prostě jinudy.

Doufáme, že jste naše rady brali trochu s nadhledem. Stejně tak se musí brát rozhodnutí magistrátu, které by v nás jinak vyvolávalo pocity smíchu i pláče dohromady. Značky „50 – snížení hluku“ lze také přejet s úsměvem nebo zatroubením. Nebo budeme brát vážně všechno, co nám nějaký úřední šiml předhodí?

Text: Redakce
Foto: Eltodo

Galerie