Česká pošta a výpis bodů z registru řidičů: jak funguje Czech Point?

Od začátku roku přibyla další možnost, jak řidiči mohou zjistit stav svého bodového konta v registru řidičů. Vedle obecních úřadů si od ledna můžete nechat na počkání vypsat, jak jste na tom s trestnými body, také na pobočkách sítě Czech Point. Nás zajímalo, jak služba funguje, a proto jsme ji hned první pondělí v roce 2009 vyzkoušeli.

Vydáno: 6.1.2009

Czech Point je služba, umožňující každému snadno a rychle na jediném místě získat informace z obchodního rejstříku, rejstříku trestů nebo třeba katastru nemovitostí. Nás zajímala ale především možnost zjištění stavu bodového konta, kterou jsme vyzkoušeli v pondělí 5. ledna krátce po poledni (tedy jen pár hodin po uvedení služby do provozu) na pobočce České pošty v Praze 8. Stejným způsobem systém ale funguje na všech ostatních pobočkách sítě Czech Point.

Snadno a rychle

Jak systém funguje? Pracovníkovi za přepážkou poskytnete svůj občanský a řidičský průkaz (jsou potřeba oba doklady, číslo řidičáku se zadává do speciální kolonky), on vyplní jednoduchý formulář a potom už jen čekáte, až systém pošle data z vaší karty řidiče. V našem případě byl výpis hotov během několika sekund, je ale možné, že budete čekat i několik málo minut.

V každém případě ale získáte na počkání stručný a srozumitelný dokument, na němž je vypsána vaše přestupková historie včetně data, paragrafu vašeho přečinu a bodového hodnocení. Eventuálně jsou v tomto seznamu zahrnuty odečty čtyř bodů, který se provádí každých 12 měsíců, po které nezpůsobíte žádný přestupek.

Co to stojí?

Služba je zpoplatněna částkou 69 korun. Zdá se to možná dost za jediný papír, na druhou stranu jde o rychlý způsob zjištění zásadní informace, který tu dosud nebyl (a který může rychle uklidnit vaši nervozitu, jak se to stalo nám). Navíc je oproštěn od nepříjemného čekání na příslušném obecním úřadě.

Pomineme-li imaginární možnost získat data snadno na internetu kdykoli a zadarmo, která by podle nás byla nejlepším řešením (a samozřejmě okamžité informování každého řidiče dopisem o případné změně na jeho bodovém kontě), je nová služba sítě Czech Point krokem vpřed, a za její realizaci státní správu chválíme.

Text: Martin Jedlička
Foto: komora.cz

Galerie