Bodový systém – výpis

O bodovém systému

Bodový systém funguje na českých silnicích od 1. července 2006. Trestné body pro řidiče, kteří spáchali přestupek, byly zavedeny jako součást mnoha opatření, které mají vést ke snížení počtu dopravních nehod do roku 2010. Jde o tak zvanou Národní strategii bezpečnosti.

Bodový systém se po svém zavedení setkal s vlnou kritiky, ale i fanatické podpory. V prvních měsících se počet dopravních nehod a zraněných nebo dokonce mrtvých radikálně snížil. Postupem času se ale statistiky vracely do původních čísel. Nepřesnosti v bodovém systému a některé drakonické prvky vedly k tomu, že byla připravena další novela silničního zákona která bodový systém upravuje. Dají se očekávat další změny, podle politické situace v zemi.

V tabulce se můžete podívat, kolik bodů vám bude přičteno za jaký přestupek. Při dosažení 12 trestných bodů je hříšníkovi odebrán řidičský průkaz.

Výpis trestných bodů pro řidiče

Počet trestných bodů si musí každý řidič hlídat sám. Výpis trestných bodů na požádání vystaví příslušný obecní úřad nebo libovolná pobočka Czech Point. V našem článku se dozvíte, jak získat výpis bodů v síti Czech Point.

Jak dostat body zpět

Podle novely silničního zákona mohou o umazání trestných bodů požádat řidiči, kteří jich nenasbírali více než deset. Obecní úřady jim budou moci jednou ročně umazat tři body po absolvování školení bezpečné jízdy. Ta stojí 8300 Kč a dá se absolvovat na autodromu v Mostě. Řidič přijede s svým vlastním vozidlem a dostane školení od instruktora. Pokud nemá k dispozici vlastní vozidlo, lze si ho za poplatek 1420 Kč také půjčit.