BMW X1 xDrive20d: co jsi vlastně zač?

TEST: Mnichovská automobilka se znovu vrhla do neznámých vod. Není to tak dávno, co všechny udivilo – ať už pozitivně, nebo negativně – SUV spojené s kupé BMW X6. Pak do postele vlezla limuzína s hatchbackem a výsledek se jmenuje BMW 5 Gran Turismo. Nyní je na čase seznámit se s BMW X1. Má miniaturní SUV vůbec smysl, nebo je to cesta špatným směrem?


Vydáno: 24.2.2010

BMW X1 vždy působilo na PR fotografiích větším dojmem než ve skutečnosti je. Po živém setkání loni na podzim a dalším týdenním testu během zamrzlého ledna jsme se ale přesvědčili o tom, že je mnohem kompaktnější než se zdá. Tak trochu se ho zdráháme považovat za SUV, i když miniaturní. Spíše než to, by mu slušelo označení allroad a docela dobře by zapadlo jako určitá odvozenina od BMW řady 3 Tourer, tedy v provedení kombi. Pravda, je o 73 mm kratší, což je už hodně znatelné. Vzhledem k tomu, že jsme loni v létě zkoušeli BMW 320d xDrive, dost nás to k tomuto srovnání táhlo.

Nutno ale podotknout, že vzhledově se BMW X1 od trojkového kombi odlišuje. Ono se má i cenově vejít mezi něj a nejlevnější řadu 1. Za zajímavou částku tak máte dostat robustně působící auto kompaktních rozměrů. Plochý čumák s dlouhou přídí zvýrazňují plastové doplňky, které sice působí trochu laciným dojmem, měly by vás ale uchránit před nástrahami polních cest. S tím souzní i zvýšený zadní nárazník. Na X1 se prostě nachází tradiční prvky, kterými jiné automobilky právě odlišují své allroady od silničních modelů.

Úzké ale dlouhé

Uvnitř připomíná BMW X1 spíše jedničkovou řadu než tu s trojkou na zádí. Může za to hlavně  menší šířka interiéru. Co se ale týče podélného prostoru, to je jiná káva. Pocitově je totiž na tom lépe než trojková řada. Zvláště na zadních místech jsme se cítili příjemněji. Páté místo uprostřed je samozřejmě třeba brát jako nouzovku. Zavazadelník velikosti 420 litrů nepatří k největším, na běžné cestování lidí, kteří se o objem kufru až tak tolik nezajímají (čti: dlouhodobí zákazníci BMW) to však stačí. Kdyby bylo potřeba, samostatně dělená sedadla lze vždy sklopit. Lehce nakloněná plocha pak bude dobrá pro 1350 litrů bagáže.

Na příplatkových sportovních sedačkách vpředu (15 tisíc korun) se sedělo poměrně příjemně. Poskytovaly dobré boční vedení (jen v oblasti ramen mohly být o něco širší) a podélné nastavení podsedáku i v oblasti stehen. V mrazivých ránech přišlo také vhod vyhřívání za 8.580 korun. Kvalitní látka ale beztak nestudí tolik jako kůže. Vzadu bychom zase uvítali o nepatrný kousek delší sedáky a příjemnější sklon opěradel.

Palubní deska je tradičně zpracovaná ve vysoké kvalitě. Tvrdé i měkké plasty dopadly na jedničku. Hned po usednutí za volant ale bylo zřejmé, že nejsme ve špičkově vybavené verzi. Displej s navigací a multimediálním systémem iDrive nahradila odkládací schránka, o ovzduší na palubě se starala jen manuální klimatizace a hudbou doprovázelo autorádio. Z jeho nepřehledného ovládání a titěrného displeje jsme rozhodně nadšení nebyli. Naštěstí tu byl volant s tlustým věncem i středem alespoň se základními tlačítky. Jak to ale u BMW bývá, i za něj je třeba si připlatit. V tomto případě  5000 korun za kůži a 4000 za tlačítka. Standardní kapličku s přístroji a palubním počítačem pak známe i z jiných modelů.

Chrochtal obecný

Původně jsme měli k testu dostat nejsilnější naftové BMW X1 xDrive23d. Nakonec ale tento kousek z nabídky vypadl a nám se dostal do rukou předváděcí vůz (proto ty polepy na boku auta) se slabší verzí dvoulitrového turbodieselu s označením xDrive20d. Shodou okolností šlo o stejnou pohonnou jednotku, jako jsme zkoušeli na podzim při půlhodinové ukázkové jízdě. Pochválili jsme ji tenkrát za kultivovanost. A tady se ukazuje záludnost podobných prvních jízdních dojmů. Když s autem strávíte celý týden v úplně jiných podmínkách, přijdete na to, že někdy jsou vaše první zjištění celkem unáhlená.

Naftový dvoulitr se nám podruhé svým projevem totiž vůbec nezamlouval. Po nastartování nepříjemně chrochtal a jeho zvuk byl při městských rychlostech výrazný i po zahřátí. Při stání na volnoběh pak lechtal řidičovu nohu přes pedály a řadící páku 6rychlostní manuální převodovky rozkmital tak, že by se za to nemusela stydět leckteré dámské oblažovadlo. Při pohledu do motorového prostoru nás překvapilo, že BMW nepoužilo alespoň nějakou izolaci. Agregát dělí od vnějšího světa jen plech kapoty. Na obranu nováčka z Mnichova ale musíme říct, že jsme ho přebírali s nájezdem pouhých 500 km a celý týden provozovali v teplotách padajících spíše pod bod mrazu.

Motor se naštěstí snaží dohnat plusové body svou silou. Dvoulitr totiž poskytuje slušných 130 kW (177 koní) výkonu dostupných ve 4000 otáčkách za minutu a maximum točivého momentu 350 Nm při 1750 až 3000 otáčkách. Chuť do boje má ale takřka v celém spektru otáčkoměru a v kombinaci s manuálním šestikvaltem (který šel trochu ztuha a hlavice páky také neměla právě ideální tvar) zvládá pokořit stokilometrovou hranici za 8,4 sekundy. To je na crossover vážící 1650 kg velice rychlý čas. V kombinaci by si pak měl za svou práci říct jen 5,8 litrů nafty na 100 km. Nám se vzhledem k už zmiňovaným podmínkám podařilo dosáhnout kombinované spotřeby 7,0 litrů na 100 km.

Tohle není SUV

Co se týče jízdních vlastností, ty vám dají bleskově zapomenout, že se nacházíte v něčem, co by se dalo považovat za SUV. BMW X1 má totiž vynikající podvozek. Jak bývá v Mnichově zvykem, je tvrději naladěný, ale stále ještě na příjemně snesitelnou úroveň. Auto sedí na silnici bezvadně a o nějakých náklonech nemůže být ani řeč. Nedočkali jsme se ani rázů od kol, i když jsme projížděli komunikacemi nejrůznější kvality. Řízení tradičně poskytuje slušnou zpětnou vazbu a je ideálně strmé. Posilovač je zase příjemně tuhý.

K jízdě nám dobře sloužil i moderní pohon všech kol xDrive s elektronicky ovládanou lamelovou spojkou. Ten vozu ještě dodává na sebejistotě, BMW X1 tak umí kouzlit i ostřejší zatáčky s elegantní neutralitou. Pokud by někomu snad chyběla rozlítaná záď, pak je tu vždy ještě možnost sDrive. Podtrženo sečteno, s BMW X1 si můžete parádně užít na polních cestách, kterými se lze díky pohonu všech kol a vyššímu podvozku řítit hlava-nehlava. Rozhodně vás ale nezklame ani na klikatých silnicích nebo při rychlých dálničních přeletech.

Pro koho?

Vždycky, když testujeme, snažíme se pořádně zamyslet nad tím, pro koho daný vůz je. Upřímně, u BMW X1 to není rozhodně lehká rozvaha. Je pravda, že mnichovská automobilka je v poslední době průkopníkem nových segmentů, jestli bude mít ale velký úspěch, se jen těžko odhaduje. Jízdně ani velikostně se nové iXko rozhodně za SUV považovat nedá, nejvíce nám připomíná allroad, který se ale z žádné jiné řady nevyklubal, stojí smostatně.

Cenová politika BMW ho pak řadí mezi řadu 1 a 3, mnoho občas nečekaných příplatků (třeba necelé čtyři tisíce korun za loketní opěrku nebo tisícovku za deaktivaci airbagu u spolujezdce) jej ale směřuje do výšin, kde se nachází víc velkých neprémiových SUV a občas i nějaké ty luxusnější crossovery. Naše srdce pro X1 tak úplně nebije, ale snad si cestu k němu najde víc pravověrných milovníků mnichovské značky. 

Výsledná známka 2-

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: Nikdy jsem nepovažoval BMW za přeborníka, co se prostornosti týče. Jejich modely často spadají o třídu níž (viz BMW řady 3). Model X1 je ale zajímavou možností, jak si užít jízdních vlastností i celkem obstojné užitné hodnoty. Pokud vám přijde trojka malá a nízká, vyzkoušejte tohle. Třeba vám padně do oka.
Dávám známku 2-
Jana Jana: Když jsem poprvé viděla cenu BMW X1, musím říct, že mě poměrně zaujala. Problém BMW je ale fakt, že se za každou prkotinu musí připlácet. Za základních 827 tisíc tedy toho mnoho nedostanete. U prémiové značky by měly být některé věci ve výbavě prostě samozřejmostí.
Dávám známku 3-
Nikola Nikola: Vzhled? Prostě mě to nechytlo. Je to taková malá obludka, klidně mi můžete teď nadávat, ale já bych raději za tyhle peníze měla nějaké jiné SUV, hezčí a větší. Interirér bych hodnotila kladně až tehdy, pokud bychom dostali lepší výbavu třeba se světlou kůží. Takhle je tu moc tmavo.
Dávám známku 4
Tomáš Tomáš: Zprvu jsem nechápal. Ale pak jsem se v BMW X1 projel a bylo to jasné. Tohle je auto pro milovníky zábavné jízdy, kteří tu a tam potřebují přejet přes nějakou polní cestu, kam by si třeba s trojkou netroufli. Řízení je parádní, škoda jen trochu horšího manuálu. Klidně bych uvažoval i o automatu, který jednak nebude vibrovat, jednak bude pohodlnější. Ale i tak hodnotím na výbornou.
Dávám známku 1
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Jan Markovič
Foto: Zuzana Procházková

Konkurence v našich testechVolkswagen Tiguan
Audi A4 allroad quattro
Volvo XC60

 


PARAMETRY

Základní cena v proveden xDrive20d: 826 800Kč

Cena doplňkové výbavy:  164 450 Kč

Celková cena: 991 250 Kč

Výbava

BMW Service Inclusive – 5 let / 100.000 km, Airbagy pro řidiče a spolujezdce, Antiblokovací brzdový systém (ABS), Nárazový senzor, Dvoutónové akustické výstražné zařízení, Dynamická kontrola stability (DSC), Dynamická kontrola trakce (DTC), Přední a zadní hlavové airbagy, Indikátor poklesu tlaku v pneumatikách, Boční airbagy pro řidiče a spolujezdce, integrované v sedadlech, Varovný trojúhelník a lékárnička, Matně černé B-sloupky, Černé vnější okenní lišty, Přední ozdobná maska vstupu vzduchu s černými lamelami, Zadní dveře s mechanickou dětskou pojistkou zámku, Vnější zpětná zrcátka v barvě vozu, Dojezdové pneumatiky „Runflat“, 17″ kola z lehké slitiny „Star-spoke 317“, 7,5 J x 17 / pneumatiky 225/50 R17, Látka „Elektra“, Prvky obložení interiéru v provedení „Satine Silver matt“ (hedvábně matná stříbrná), Černé plastové prahové lišty s označením BMW, Kožená hlavice řadicí páky, Zadní brzdové kotouče s vnitřním odvětráváním, Přední odvětrávané brzdové kotouče, Posilovač řízení, Filtr pevných částic, Hill Descent Control“ – asistent pro jízdu z kopce, Mlhová světla, Uvítací osvětlení, Funkce zpožděného zhasnutí světlometů „Follow-me-home“, Automatické nastavení sklonu světlometů, Zadní mlhová světla, vlevo a vpravo, Dynamická brzdová světla, Halogenové světlomety, 5 sedadel, Upevnění pro 2 dětské sedačky ISOFIX na zadních sedadlech, Opěrky hlavy u všech sedadel, Do roviny sklopitelná zadní opěradla, dělená v poměru 40:20:40, sklon opěradla manuálně nastavitelný, Standardní sedadla řidiče a spolujezdce, manuální nastavení polohy sedáku, sklonu opěradla a výšky hlavové opěrky, Nastavitelný sloupek volantu, Tříramenný standardní volant, Klimatizace, Mikrofiltr, Okna s protisluneční ochranou, vrstvené čelní sklo, Odkládací prostory v zavazadlovém prostoru, vlevo, vpravo a pod podlážkou, Elektricky ovládaná okna s pojistkou, Světlo v zavazadlovém prostoru, vpravo, 2 držáky nápojů ve středové konzole, Tlačítko Start / Stop pro automatické startování a vypínání motoru, Sluneční clony s kosmetickým zrc, Upevňovací oka v zavazadlovém prostoru, 4 upevňovací elementy, Centrální zamykání s dálkovým ovládáním, 2 ovladače s integrovaným klíčem, Elektronický imobilizér, Vnější zpětná zrcátka, elektricky ovládaná a vyhřívaná, u řidiče asferické, Připojení AUX-In v odkládací schránce ve středové konzole, Rádio „BMW Business CD“ s podporou MP3, Palubní počítač, Kontrolní displej, Stereo systém s pěti reproduktory

Doplňková výbava

Příplatková výbava: Metalický lak „Vermilion Red“ (+ 17.160 Kč), Látka Median Vermilionrot (+ 3.640 Kč), Kožený volant (+ 4.940 Kč), Multifunkční volant (+ 3.900 Kč), 18″ kola z lehké slitiny „Star-spoke 320“ (+ 17.160 Kč), Hliníkové nosníky (+ 14.950 Kč), Velurové koberečky (+ 2.600 Kč), zrcátko s automatickým tlumením odrazivosti (+ 4.420 Kč), Sportovní sedadla řidiče a spolujezdce (+ 15.080 Kč), Vyhřívání sedadel pro řidiče a spolujezdce (+ 8.580 Kč), loketní opěrka (+ 3.900 Kč), Vysokotlaké ostřikovače světlometů (+ 7.020 Kč), Kontrola parkovací vzdálenosti (PDC) vpředu i vzadu (+19.500 Kč), Dešťový senzor a automatická aktivace světlométů při snížené viditelnosti (+ 3.380 Kč), Bi-xenonové světlomety (+ 15.600 Kč), Deaktivace airbagu spolujezdce (+ 1.040 Kč), Příprava pro mobilní telefon s rozhraním Bluetooth (+ 16.120 Kč), Rádio BMW Professional (+ 5.460 Kč)

BMW X1 xDrive20d
Objem motoru 1995 ccm
Maximální výkon 130 kW (177 k) při 4000 ot/min
Maximální točivý moment 350 Nm při 1750 až 3000 ot/min
Převodovka 6stupňová manuální
Maximální rychlost 205 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 8,4 s.
Udávaná spotřeba město 7,0 l/100 km
Spotřeba mimo město 5,1 l/100 km
Kombinovaná spotřeba 5,8 l/100 km
Spotřeba během testu 7,0 l/100 km
Provozní hmotnost 1650 kg
Délka / výška / šířka 4454 mm / 1545 mm / 1529 mm
Rozvor 2760 mm
Zavazadelník / po sklopení 420 l / 1350 l

 

Galerie