BMW X1: konečně oficiální technické informace a video

Uvnitř video: Když jsme vám včera přinesli sérii třiceti fotografií očekávaného crossoveru BMW X1, nemohli jsme vás ještě informovat o tom, jaké motory budou v nabídce a co za technické novinky můžeme očekávat. V Mnichově se ale rozhodli, že nás už dál nebudou napínat. V poště nám přistála detailní tisková zpráva a navíc máme k dispozici video.

Vydáno: 3.7.2009

Jedinou benzínovou volbou je BMW X1 xDrive28i. To má pod kapotou zážehový šestiválec o objemu 3,0 litru s největším výkonem 190 kW/258 k a je standardně vybaveno stálým elektronicky řízeným pohonem všech kol.

BMW X1 přijíždí v nejúsporvnější verzi sDrive18d. Je vybaveno například systémem regenerace kinetické energie, parametricky řízeným příslušenstvím motoru nebo u modelů s manuálními převodovkami také funkcí Auto Start Stop či indikátorem optimálního rychlostního stupně. Kombinovaná spotřeba je tak 5,2 litrů nafty na 100 km.

Neméně zajímavé jízdní zážitky by měly čekat na řidiče v modelu BMW X1 xDrive23d, v něhož útrobách pracuje čtyřválcový turbodiesel s technologií TwinPower Turbo, největším výkonem 150 kW/204 k a točivým momentem 400 Nm. Toto provedení dokáže z nuly na 100 km/h zrychlit za 7,3 s a přitom v kombinovaném režimu spotřebovat 6,3 l/100 km. Nabídku motorů doplňuje BMW X1 sDrive20d, které, podobně jako již zmiňované BMW X1 sDrive18d, může být vybaveno buď pohonem zadních, nebo všech kol xDrive.

BMW by mělo opět pro X1 nabídnou výbroně tvarovaná sedadla. Tři plnohodnotná sedadla ve druhé řadě mají možnost individuálního nastavení. Opěradla zadních sedadel jsou dělená v poměru 40/20/40 a mohou samostatně měnit svůj sklon nebo je možné je zcela sklopit. Zavazadlový prostor se tak zvětší ze 420 na 1350 l. Na přání je k dispozici elektricky ovládaná prosklená panoramatická střecha.

Podvozek je vpředu tvořen svislou pružící a tlumící jednotkou dole ukotvenou dvojicí samostatných příčných ramen vyrobených z hliníkové slitiny. Zadní náprava je tvořena ocelovým pětiprvkovým zavěšením navrženým s cílem snížení hmotnosti. Opomenout nelze ani velmi přesné řízení, výkonnou brzdovou soustavu, stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control), který obsahuje i funkci DTC (Dynamic Traction Control) a na přání také systémem Performance Control, který pro dynamické jízdní chování používá brzdovou soustavu.

Spolu s navigačními systémy Business a Professional je BMW X1 vybaveno nejnovější generací systému BMW iDrive. Na přání může být audiosystém se vstupem AUX zdokonalen na vysoce kvalitní HiFi systém doplněný USB vstupem pro externí zdroje hudby.

BMW X1 se vyrábí v továrně BMW v Lipsku, a to na stejné výrobní lince jako třídveřové provedení, Coupé a Cabrio BMW řady 1. Cena vozu na českém trhu zatím nebyla stanovena.

Modely pro český trh:

BMW X1 xDrive28i

BMW X1 xDrive23d

BMW X1 xDrive20d

BMW X1 sDrive20d

BMW X1 xDrive18d

BMW X1 sDrive18d

Zdroj: TZ BMW
Foto: BMW

Galerie