BMW M3 GT2 Art Car aneb Andy Warhol by měl radost

UVNITŘ VIDEO: Autorem pestrobarevného modelu BMW M3 GT2, který se účastní závodů 24 hodin Le Mans, je umělec Jeff Koons. Jedná se v pořadí už o sedmnácté BMW „Art Car“. Bylo vytvořeno na počest závodníka Franka Stelly a s odkazem na Andyho Warhola, který si podobně vzal do parády BMW v roce 1979. Veřejnosti byl vůz představen ve středu v Paříži.

Vydáno: 4.6.2010

Projekt „Art Car“ má za sebou velmi pestrou historii a BMW ho proto bere velmi vážně. Pro uvedení sedmnáctého vozu s tímto označením si značka vybrala pařížské muzeum současného umění Centre Pompidou, kde svůj model představil v roce 1977 Roy Lichtenstein. Vůbec první BMW „Art Car“ má na svědomí francouzský závodník Hervé Poulain, jež umělecky upravené BMW 3.0 CSL uvedl v roce 1995.

Letošní model odkazuje na BMW M1, které prošlo rukou legendy amerického umění a zakladatele popartu Andyho Warhola, který své „Art Car“ představil v roce 1979, právě číslo 79 nese i nový model.

 

Jeff Koons je americký umělec, který s BMW spolupracuje už od roku 2003. Jedním z jeho nejznámějších děl je např. socha Štěněte nacházející se v Bilbau.

 

V pořadí sedmnácté BMW „Art Car“ se tak jak je zvykem účastní závodu 24 hodin Le Mans, který se letos uskuteční mezi 12. a 13. červnem.

 

BMW M3 GT2 je vybaveno osmiválcovým motorem o objemu 4 litry, který produkuje 500 koní. Na rychlost 160 km/s se tenhle speciál dostane za dechberoucí 3,4 sekundy. To všechno nezvykle stylově.

 

Text: Redakce
Foto: BMW

Galerie