BMW 328 Hommage: koncept na počest legendy

UVNITŘ VIDEO. Roadster BMW 328 je považován za jeden z nejkrásnějších a nejúspěšnějších závodních vozů 30. let minulého století. Letos slaví tento legendární vůz výročí svého vzniku, a mnichovská automobilka jubileum oslavuje svébytným způsobem: představila koncept BMW 328 Hommage, jenž ukazuje, jak by mohl vypadat současný automobil, který by tehdejší konstruktéři Fritz Fiedler a Rudolf Schleicher vyvinuli s možnostmi moderní techniky a technologií.

Vydáno: 24.5.2011

Roadster BMW 328 je legendární závodní vůz z roku 1936. Jednalo se o na tehdejší dobu bezpříkladnou aplikaci důrazu na nízkou hmotnost, aerodynamiku, výkonné motory a pokrokové řešení podvozku. Všechny tyto vlastnosti byly navrženy v dokonalé vzájemné harmonii – a stejný přístup se snaží značka BMW aplikovat i dnes.

Základním principem je nízká hmotnost

BMW 328 je důkazem, že BMW implementuje princip nízké hmotnosti do svých produktů již od počátku své existence. Vždyť tento automobil váží pouhých 780 kg. V současnosti znamená důraz na nízkou hmotnost jediné: koncept BMW 328 Hommage má karoserii vyrobenou kompletně z karbonu. Pro tento materiál se používá též označení plasty zesílené uhlíkovými vlákny – CFRP (Carbon Fibre Reiforced Plastic). Zatímco dříve byly nejpokrokovějšími materiály hliník a hořčík, v současnosti nabízí vynikající poměr mezi hmotností a pevností právě karbon.

Nelakovaná karbonová karoserie a stejný materiál použitý v interiéru však nejsou jedinými materiály konceptu BMW 328 Hommage. Specifický charakter představeného roadsteru dokládá také velmi kvalitní kůže, stejně tak jako leštěné hliníkové prvky. Uvnitř nalezneme mnoho prvků ze světa motoristického sportu, což odkazuje na slavnou závodní minulost roadsteru BMW 328, který hned ve svém prvním závodě v roce 1936 deklasoval své soupeře s mnohem výkonnějšími motory. 

Expresivní trojrozměrný design

Vzhled BMW 328 Hommage je moderní interpretací dynamických emocí původního roadsteru z doby před 75 lety. Současně je tento vůz poctou nízké hmotnosti, která je jedním ze základních principů vývojové strategie společnosti BMW Group. Na designu konceptu BMW 328 Hommage jsou jasně patrné jednoznačně vedené linie, stejně tak jako vizuální napětí mezi jednotlivými povrchy karoserie. Zejména široká přední část působí nezvykle trojrozměrným a osobitým dojmem. Svislé hrany v rozích vozu vytvářejí výraz zaměření na vozovku a také značné stability. Automobil současně působí nižším a dynamičtějším dojmem. 

Výrazné otvory v přední části celkový výraz nejen odlehčují, ale současně také nepřímo poukazují na značné požadavky na vzduch řadového třílitrového šestiválce umístěného pod přední kapotou. Svisle orientované ledviny tvořící masku chladiče jsou jednoznačným odkazem na původní roadster BMW 328. Zatímco při pohledu zpředu působí tento prvek „rovným“ dojmem, ve skutečnosti je při bočním pohledu jemně vyboulený, takže působí dramaticky trojrozměrně a současně přímo evokuje masku chladiče svého předchůdce. Tento efekt zvýrazňuje také lesklá povrchová úprava čelních a matná bočních ploch. 

Stejně jako vpředu, také vzadu se boky vyznačují svislými hranami, mezi nimiž jsou umístěné tenké svítilny ve tvaru písmene L. Celé zádi dodávají lehkosti velké větrací otvory umístěné po stranách ve spodní části. 

Detaily ze světa závodních vozů

V interiéru je použito mnoho prvků z historie závodních BMW 328. Příkladem je v tomto směru třeba mírně asymetricky řešené čelní sklo se sníženou střední částí. Dalším odkazem na minulost je čtveřice kožených pásků, vedených přes kapotu motoru a pokračujících na bocích. Tyto pásky dokonale vyniknou díky lesklým hliníkovým zámkům, jež vytvářející potřebný kontrast mezi minulostí a současností. 

Velké kulaté světlomety jsou další reminiscencí původního BMW 328. Jsou však rozdělené na čtyři části a tvořené světelnými diodami. Tato rozdělení symbolizují černé pásky, které používaly závodní vozy minulosti. Nepřehlédnutelná jsou též dvoudílná hliníková kola s otvory připomínajícími originál, dokonce nechybí ani dobová centrální matice.

Čistě účelový interiér

Uvnitř konceptu BMW 328 Hommage se jasně představují díly vyrobené z uhlíkových kompozitů, které opět poukazují na důsledné snižování hmotnosti. Řešení vnitřního prostoru je zaměřené na funkčnost, současně je zřejmý také důraz na použití konceptu vrstev, známého i z jiných koncepčních vozů BMW. Toto řešení dodává posádce dojem lehkosti a současně působí velmi přehledně.

Vnitřní prostor je tvořen dvojicí hlavních vrstev, z nichž obě začínají pod čelním sklem. První z nich, tvořená hnědou kůží, ohraničuje prostor pro řidiče a jeho ovládací prvky – především hlavní přístroje a volant. Druhá vrstva se rozšiřuje směrem ke spolujezdci a definuje jeho prostor, jemuž dodává značnou vzdušnost. 

Velmi specifickým rysem konceptu BMW 328 Hommage je také mírně asymetrické řešení kapoty motoru a čelního skla, které je dalším rysem zvýrazňujícím soustředěnost celého konceptu směrem k řidiči. Posunutí spodního okraje čelního skla před řidičem více dopředu současně účinně propojuje exteriér a interiér konceptu.

Přístroje a palubní počítače

Hlavní přístroj před řidičem představuje samozřejmě otáčkoměr, stejně tomu bylo také u původního BMW 328, kde byly dalšími ukazateli pouze teploměry vody a oleje, stejně tak jako tlak oleje. Puristicky pojaté hlavní přístroje jsou v konceptu BMW 328 Hommage doplněné dvojicí telefonů iPhone, umístěnou ve speciálních držácích na přístrojové desce před spolujezdcem. Design jejich držáků je navržen tak, aby evokoval klasické stopky. Jeden z mobilních telefonů funguje jako stopky, druhý potom jako GPS záznamník trasy.

Text: BMW
Foto: BMW

Galerie