Benzin je nejdražší za posledních pět měsíců. Natural za 26 korun

Se začínající motoristickou sezonou čeká na motoristy méně příjemná zpráva: za pohonné hmoty si budou muset připlatit. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95, který se z kraje roku prodával v průměru za cenu mírně přesahující 22 korun za litr, se stabilně zvyšuje a překročila 26 korun za litr, což je nejvyšší úroveň za posledních pět měsíců.

Vydáno: 1.5.2009

Motorová nafta zdražuje pouze nepatrně, od nového roku si motoristé museli připlatit za litr paliva v průměru o necelou korunu více. Nejlevněji se tankuje Natural 95 v Královéhradeckém kraji a nafta na Karlovarsku, naopak při nákupu Naturalu 95 nejvíce do kapsy musí sáhnout v Jihomoravském kraji a u nafty v Praze. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory České republiky, která s využitím údajů společnosti CCS monitorovala ceny pohonných hmot v České republice.

„Za rostoucími cenami je možné vidět začátek motoristické sezony a tedy větší spotřebu pohonných hmot, která pak působí na úroveň cen,“ uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. „Velkou neznámou je však kurs dolaru vůči koruně a především jeho kolísavost. Nicméně neočekáváme, že by se ceny nějak přiblížily úrovni 30 korun za litr, jako tomu bylo loni v létě,“ dodal Petr Kužel.

Průměrná cena litru motorové nafty byla k 23. dubnu o 75 haléřů (25,33 koruna za litr) nižší než cena Naturalu 95 a přibližně tento cenový odstup si udržuje již třetí měsíc.

 

Text: TZ Hospodářská komora ČR
Foto: idnes.cz

Galerie