Autosalon v Detroitu: krize je cítit na každém kroku

Letošní autosalon v Detroitu, nejvýznamnější přehlídka automobilů na americkém kontinentě, je stále velkolepá podívaná. Vyleštěné kapoty vozů vítězí, co se týče zájmu mužů, nad štíhlými hosteskami. Lidem, kteří sem jezdí pravidelně, ovšem nemusí nikdo říkat, že Detroit je v těžké krizi.


Vydáno: 13.1.2009

A ani by k tomu nemuseli znát prodejní čísla, kdy se odbyt amerických vozů v posledním kvartálu loňského roku meziročně propadl nejvíce od roku 1974.  Dvě ze tří velkých automobilek, Chrysler a GM,  si musely na Bílém domě vyprosit záchranné úvěry, aby neskončily v platební neschopnosti.

„Stačí jen porovnat, jaké show zde automobilky pořádaly vloni a letos. Letos je to mnohem usedlejší, skromnější, je vidět, že se šetří.  A taky se asi nechtějí moc předvádět, aby někdo nemohl říci, že chtějí po vládě peníze, ale pak je utrácejí v Detroitu za PR,“ hodnotí Craig Fahle, motoristický redaktor místní rozhlasové stanice, letošní ročník.

 
Stádo krav v ulicích města

Připomíná, jako vloni Chrysler, když představoval nový model, masivní vůz Dodge Ram, vyslal do ulic Detroitu stádo krav (asi jako upoutávku, že vůz by se mohl hodit drsným farmařům), jeho výstavní stánek připomínal svojí výpravností zabavní park. Právě Chrysler při tom nyní balancuje nad propastí, jeho továrny jsou v odstávce, která pravděpodobně potrvá ještě měsíc.

Na autosalonu lze navíc zaslechnout šeptandu, kterou ovšem potvrzují i někteří ekonomové automobilového průmyslu, že Chrysler jako značka nepřežije a ze slavné detroitské trojky (Ford, GM, Chrysler) zbyde jen dvojka.

„Pro automobilku Chrysler jde o labutí píseň,“ předpovídá Michael Robinet z firmy CSM Worldwide, která se zabývá analýzami automobilového trhu, že některé značky této automobilky  (například Jeep) se sice zachrání, když jejich výrobu převezme jiná firma, ale jako celek Chrysler skončí.

„Já jsem slyšel, že to bude do července,“ potvrzuje George, který vloni i letos se svoji firmou smluvně připravoval výstavní expozici Chrysleru, co se povídá po Detroitu. Podle George vypadá letošní ročník autosalonu jako chudý příbuzný toho předešlého.

„Odhaduji, že letos daly automobilky na expozice polovinu, možná ještě méně, loňských nákladů. Vloni tady byly parkety a různá dřevěná pódia, letos levné koberce. Vloni obrovské videostěny, leto více méně velké televize,“ tvrdí George. Vloni se v expozici Chrysleru šplhal Jeep po umělé skále vedle tekoucího vodopádu. „Dokonalá, umělá příroda,“ dodává George.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Autoblog

Galerie