Aston Martin V12 Vantage přichází do Ženevy

Je to tady! Aston Martin odhalil svůj nekompromisní model V12 Vantage, který se chystá odhalit široké veřejnosti na autosalonu v Ženevě. Inženýři z britské aristokratické automobilky tvrdí, že jde o nejlépe řiditelný sporťák, který kdy Aston Martin vyrobil.

Vydáno: 5.2.2009

Aston Martin V12 Vantage má pod kapotou pekelně nabroušený dvanáctiválec o objemu 6,0 litru. Ten produkuje stádo 510 koní při 6500 otáčkách v minutě a točivý moment 570 Nm v 5750 otáčkách. Můžeme se tedy připravit na nádherný zvuk při zrychlování a podřazování.

Aston Martin tvrdí, že v12 Vantage překoná stokilometrovou hranici za 4,1 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 306 km/h. K tomu mu má pomáhat vzadu umístěná 6stupňová manuální převodovka. Tu chladí olejový okruh, zatímco o standardní diferenciál s omezenou svorností se stará zadní difuzor.

Aby se Aston Martin V12 Vantage podařilo včas zastavit, jsou na zadních i předních kolech keramické brzdy. V předu 398 mm, vzadu pak 360 mm. Vůz zdobí 19″ kola z lehkých slitin vybavená pneumatikami Pirelli P Zero Corsa velikosti 255/35 a 295/30.

Uvnitř se dbalo na snížení hmotnosti. Všude najdete karbon. Dveře jsou z něj vyrobené, stejně jako sedačky, které ale navíc dostaly příměs kevlaru. Nezapomnělo se ale ani na luxusní vychytávky, jako například precizní audio systém. Původně vážil V12 Vantage o 90 kilogramů více, než model V8. Díky použití lehčích materiálů se ale nakonec váhový deficit srazil na polovinu.

Aston Martin V12 Vantage si budete moci prohlédnout na autosalonu v Ženevě, který začíná právě za měsíc. Předpokládá se, že bude vyrobeno celkem tisíc kusů tohoto nádherného superesportu.

Text: Redakce
Foto: Aston Martin

Galerie