Aston Martin Rapide: vše, co jste o něm chtěli vědět

Přímý konkurent nedávno testovaného modelu Panamera si své představení veřejnosti už odbyl. Stalo se tak v září ve Frankfurtu. Do prodeje vstoupí tento sportovní sedan začátkem následujícího roku, a proto už není důvod nic tajit. Máme pro vás rozsáhlou fotogalerii a kompletní informace.


Vydáno: 3.11.2009

Základní charakteristika novinky s názvem Rapide je následující. Čtyřmístný sportovní sedan má pod kapotou šestilitrový dvanáctiválec o výkonu 477 koní (6000 ot/min) a maximálním točivém momentu 600 Nm (5000 ot/min). Síla agregátu se přenáší na zadní kola přes šestistupňovou automatickou převodovku s možností řazení pádly pod volantem. Na stovce je Rapide za 5,3 s a jeho maximum má hodnotu 303 km/h.

Svou délkou překonává novinka pěti metrů o 19 mm, na výšku má 1360 mm a se zpětnými zrcátky zabere svou šířkou 2140 mm. Patřičný dojezd obstará devadesátilitrová nádrž a do zavazadelníku umístíte 301 litrů zavazadel.

Tím to ovšem zdaleka nekončí. Aston Martin Rapide je poměrně exkluzivní záležitost a tomu odpovídá naprosto všechno. Pro stavbu automobilu byl hojně využit hliník, slitiny hořčíku a nechybí ani kompozitní materiály. Hlavní světlomety jsou tvořeny bi-xenony, všechna ostatní světla využívají technologii LED diod.

O motoru také nebylo řečeno úplně všechno. Tak především je stavěn ručně, jeho přesný objem činí 5935 ccm a v hliníkové hlavě je ukryto 48 ventilů. Vůz stojí na dvacetipalcových kolech, která jsou obuta do pneumatik Bridgestone Potenza o rozměrech 245/40 R20 vpředu a 295/35 R20 vzadu. Zkrotit bezmála dvoutunový dopravní prostředek mají kotouče průměru 390 mm vpředu, respektive 360 mm vzadu a zástup nejrůznějších elektronických asistentů.  

Základní výbava obsahuje kompletně vše. Kromě audiosystému o výkonu 1000W značky Bang and Olufsen nejdeme v seznamu spoustu airbagů, kožené čalounění, vyhřívané sedačky, displej s technologií OEL a tak dále. Pokud by vám to nestačilo, můžete si nechat svůj vůz dovybavit třeba DVD přehrávačem pro zadní sedadla, přidat do interiéru nějaké to dřevo nebo nechat umístit na prahy vaší osobní plaketu. Cena by se měla pohybovat v přepočtu kolem 4,3 mil. Kč.

Text: Redakce
Foto: Aston Martin

Galerie