Aston Martin Cygnet: ne, tohle vážně není vtip!

Kdyby bylo 1. dubna, možná byste nás nebrali vážně. My jsme se ostatně nad tiskovou zprávou, která přišla do redakce z britského Gaydonu, nejprve také zasmáli. Aston Martin totiž plánuje městské mini auto s názvem Cygnet. A i když jde zatím pouze o koncept, zdá se, že do konce roku dostane zelenou a začne se vyrábět.


Vydáno: 30.6.2009

Britský výrobce superluxusních sporťáků Aston Martin se kvůli projektu městského mini spojil s japonskou Toyotou. Cygnet totiž bude založený na nejnovější Toyotě iQ. A neměl by být zas tak odlišný – bude ho pohánět stejný tříválcový motor.

„Ještě je potřeba udělat hodně práce, ale jsem přesvědčen, že se tento projekt nakonec podaří zrealizovat,“ řekl ředitel Aston Martinu Ulrich Bez. Možná vám nyní připadá miniaturní Aston Martin jako šílená věc, ale kdo kdy uvažoval o naftovém Porsche nebo čtyřdveřovém Astonu?

A proč se Aston Martin pouští do podobné titěrnosti? Odpovědí jsou evropské standardy, které v roce 2012 budou od automobilky vyžadovat průměrnou produkci 120 g/km emisí CO2. A zatím co se Ferrari nebo Lamborghini mohou schovat pod křídla svých koncernů, které v průměru emise sníží, Aston Martin podobnou možnost nemá.

Pokud si ale myslíte, že si jen tak pořídíte Aston Martin Cygnet, jste na omylu. Jednak půjde bez debat o pěkně drahé mini (minimálně 20 tisíc liber, tedy asi 600 tisíc korun), které bude obsahovat veškerý luxus podobný opravdovým sporťákům z Gaydonu. Druhak firma prodá vozítko pouze tomu, kdo už jeden Aston Martin ve své garáži parkuje. Její statistiky totiž ukazují, že 30 procent zákazníků už nějaké to Mini nebo Smart vlastní. Tak hurá na nákupy do nejbližšího okřídleného showroomu.

Text: Redakce
Foto: Aston Martin

Galerie