Airbag oslavil 30 let existence. Zachránil desetitisíce životů

Airbag – možná nejdůležitější vynález 20. století, zvyšující bezpečnost v autech (nebo jeden ze dvou nejdůležitějších, vedle bezpečnostního pásu, s nímž úzce spolupracuje). V těchto dnech oslavil třicet let od svého uvedení na trh, a za tu dobu zachránil desítky tisíc životů po celém světě. Ačkoli dnes airbag najdeme téměř v každém autě, je třeba si připomenout i jeho původce – automobilku Mercedes-Benz.


Vydáno: 28.9.2010

Právě před 30 lety na silnice vyjel první vůz vybavený airbagem, Mercedes-Benz třídy S. Novinka se z prémiové limuzíny postupně dostala do všech kategorií a dnes je airbag součástí každého nového prodaného auta (minimálně v euroamerickém prostoru), zpravidla se jich i v těch nejlevnějších nachází více než jeden.

Kromě airbagu řidiče a spolujezdce tak v dnešních autech nacházíme boční a hlavové airbagy, v poslední době se prosazují i třeba kolenní airbagy a experimentuje se s dalšími typy.

V roce 1980 ale šlo o revoluční novinku. Přesto se nafukovací vak stal jedním z klíčových prvků pasivní bezpečnosti, a vedle bezpečnostního pásu jde dnes asi o nejdůležitější bezpečnostní systém.

I když airbag může zachránit zdraví i život dokonce i bez bezpečnostního pásu, právě v kombinaci s ním je zdaleka nejúčinnější. Podle studie NHTSA jen v USA zachránil airbag za třicet let své existence 28 000 životů. Kolik to je po celém světě těžko odhadovat, zřejmě ale tato číslovka přesáhne sto tisíc.

Text: Redakce
Foto: Mercedes-Benz

Galerie