ADAC 2017: Test letních pneu 195/65 R15 vyhrálo Pirelli Cintu

Blíží se jaro a s ním teplé počasí, což pro nás motoristy znamená přezouvání. Na nejrozšířenější rozměr R15 se tentokrát zaměřil ve svém testu německý autoklub ADAC, jehož výsledky bereme jako dobré doporučení, co je kvalitní pneumatika a co bychom raději neobuli. Pojďme se na to podívat.

Vydáno: 2.3.2017

Minule jsme si na tomto místě představovali sedmnáctky, dnes se podíváme na rozměr mnohem častější: na letní pneu 195/65 R15. Obouvá ho nejen česká jednička Škoda Octavia, ale celá řada dalších aut nižší střední třídy. Je to letní pneu pro Ford Focus, Volkswagen Golf, ale i třeba Citroen Berlingo, Kia Ceed, Renault Mégane nebo Toyota Auris.

Testovalo se celkem 16 modelů pneumatik a vedle prémiových značek jako Pirelli, Bridgestone, Continental, Goodyear nebo Michelin se v testu objevila střední třída v podobě značek Semperit, Maxxis, Esa-Tecar. Nechyběly ale ani levné pneu jako Barum či Sava.

Letní pneu pro Škodu Octavia: pět vítězů testu

Dobrou zprávou je, že žádné z testovaných obutí neobdrželo známku “nedostatečné”. Na druhou stranu jedny pneumatiky byly pouze „dostatečné“. Nejčastěji zněl verdikt „uspokojivé“, a sice v deseti případech z 16. Pět pneumatik získalo hodnocení „dobré“ a lze je tak označit za vítěze testu.

Metodika je pořád stejná a tedy celkem přísná. Komisaři z ADACu letní gumy zkoušejí na mokru a suchu, měří spotřebu paliva a také hlučnost a opotřebení. Největší důležitost má jízda na mokru (40 % váhy), důležité jsou také testy na suchu (20 %) a testy opotřebení (20 %). Méně už záleží na hlučnosti a spotřebě paliva (každý z těchto parametrů má v hodnocení váhu 10 %).

Výsledky testu letní pneu 195/65 R15

Pirelli Cintu, vítěz testu letních pneu ADAC 2017

1. místo: Pirelli Cinturato P1 Verde

Absolutní vítězem testu je tahle letní pneumatika. Italská značka měla skvělé výsledky na mokru i na suchu, vynikající byla také vysokou odolností proti opotřebení. Má nízký valivý odpor a celkově se jedná o vyváženou pneumatiku. Pirelli Cintu je ideální letní pneu pro Volkswagen Golf, ale i menší auta, třeba BMW je obouvá na své řady 1 a 2.

Cena od 1 371 Kč

2. – 4. místo: Bridgestone Turanza T001

Další tři pneumatiky jsou hodně vyrovnané. Bridgestone Turanza je vynikající na suchu i na mokru a pomáhá autu mít nízkou spotřebu. Pokud by se téhle pneu dalo něco vytknout, tak to je vyšší hlučnost, ale opravdu jenom mírně. Není divu, že tuhle pneumatiku obouvají ve fabrice na Mercedes třídy B nebo Mazda 6.

Cena od 1 480 Kč

 
2. – 4. místo: Continental PremiumContact 5

Continental je značka, která mívá pravidelně jedny z nejlepších výsledků. Tentokrát jeho PremiumContact 5 byl ze všech testovaných gum nejlepší na mokru. Jinak je to hodně vyvážená pneu, o první místo ji připravil jen mírně horší výsledek na suchu.

Cena od 1 467 Kč

2. – 4. místo: Goodyear EfficientGrip Performance

Další prémiová značka a další z trojice velmi vyrovnaných pneumatik se skvělými výsledky. Goodyear byl tentokrát nejlepší na suchu, velmi dobrý výsledek předvedl i na mokrém asfaltu. Navíc šetří palivo, pomáhá s nízkou spotřebou. Jen je mírně hlučnější.

Cena od 1 446 Kč

 
5. místo: Esa-Tecar Spirit 5 HP

Poslední z nejlepších. Esa-Tecar Spirit 5 HP je u nás pneumatika neznámá, pochází ze Švýcarska a dopadl velmi dobře na mokru a má nízkou spotřebu. ADAC uvádí, že by se za tuhle pneu nemusel stydět ani prémiový výrobce. V Česku tohle obutí ale asi neseženete.

Text: Redakce
Zdroj: Pneumatiky.cz

 

Galerie