ADAC 2016: Test letních pneumatik 225/45 R17 vyhrál Continental SportContact 5

Březen přinesl jarní počasí a teploty brzy stoupnou nad 7 stupňů, takže nadešel čas se připravit na přezutí na letní kola. Pojďme se podívat, které sedmnáctky 225/45 aktuálně vyhodnotil ADAC. To jsou pneumatiky, které obouvají ta nejběžnější auta, jako Golf, Mondeo, Audi A4 nebo u nás nejpopulárnější Škoda Octavia.

Test letních pneumatik ADAC mají vysokou vypovídací hodnotu, těší se velké prestiži u odborné veřejnosti a i pro nás jsou zajímavé, protože jdou opravdu do hloubky. Pokud právě v roce 2016 kupujete nové letní pneumatiky, určitě se na výsledky podívejte.

Letní pneu 225/45 R 17 obouvají ty nejrozšířenější auta. Test pneu proběhl na Volkswagenu Golf 7. generace, mimo něj je ale obouvají i česká stálice Škoda OctaviaFord Mondeo nebo Audi A4.

Přísné testování

ADAC si může dovolit pustit se do testování pneu se vší důkladností. Testoval na zmíněném Golfu, letní gumy vyzkoušel na mokru a suchu, měřil spotřebu paliva s daným obutím, ale i hlučnost a opotřebení. Jako obvykle, nejvíc rozdílů bylo na mokré a suché vozovce, které mají v testech také největší důležitost.

V testu se objevila většina značek, které můžete na německém, respektive i českém trhu najít: od těch velkých jako Continental, Pirelli, Nokian, Michelin nebo Firestone, až po ty méně známé, mezi které patří Fulda, GT Radial nebo Toyo.

Vítězem je Continental

Testovači ADACu měří přísně a tomu i odpovídají výsledky: pouhé čtyři pneumatiky obdržely známku „dobře“, dalších 11 vyhodnotil ADAC jako „uspokojující“. Na posledním místě skončila pneumatika Maxxis Victra VS01 se známkou „dostatečná“, neboť vyhořela na mokru. Kompletní tabulku s výsledky najdete na konci článku, teď se pojďme podívat na vítěze.

Continental SportContant 5, vítězná pneu letošního testu ADAC

 • 1. místo: Continental ContiSportContact 5

   
  • cena od 2 476 Kč
  • ContiSportContact 5 bodoval skvělými vlastnostmi dezénu na každém povrchu, vždy má krátkou brzdnou dráhu a zastaví auto včas, na suchu je excelentní a snižuje spotřebu. Zato má o chlup vyšší hlučnost a patří mezi ty dražší.

    

 • 2. místo: ESA-Tecar Spirit 5 UHP

  • Výrobcem je ESA, prodávají se pod značkou Tecar a společně získávají obvykle solidní výsledky. Mají výbornou stabilitu na suchu, dosáhly nejnižší spotřeby v testu. Slabší to ale je s odolností vůči aquaplaningu. Bohužel ale nejsou v běžné české distribuci.

    

 • 3. místo: Pirelli P Zero

  • cena od 2 797 Kč
  • Tohle je přesně ta guma, která vyniká rovnoměrně ve všem. Italskou pneumatiku obouvají italské sporťáky od Lamborghini, a není divu, protože se chová skvěle při brzdění, má vyvážené jízdní vlastnosti a nízkou spotřebu. Slabší byla jen u hlučnosti, ale ne o moc a popravdě, tohle není zrovna důležitý parametr. Ani cena ale není zrovna nízká.

Výsledky testu letních pneumatik ADAC 2016:

První místo: Continental ContiSportContact 5

 • Dále doporučujeme:

  • Pirelli P Zero
  • Hankook Ventus S1 evo2 K117
  • Nokian zLine 

Text: Redakce
Zdroj: Pneumatiky.cz


Celkové hodnocení

225/45 R 17 94 Y

Hodnocení

Jak to dopadlo?

Continental SportContact 5

★★★★

Nejlepší pneumatika v testu s celkovou výslednou známkou 2. Dopadla fantasticky na suchu a skvěle na mokru a byla výborná i ve všech ostatních parametrech kromě hlučnosti, kde je průměrná.

ESA-Tecar Spirit 5 UHP

★★★★

Pneumatika ESA/Tecar v testu nejvíc šetřila spotřebu. Vynikají byla i v ostatních parametrech kromě mokra, kde skončila stále nadprůměrně. Sečteno podtrženo: stříbrná medaile, výsledek 2,2 totožný s Pirelli. Výborná pneu, jen ji u nás asi neseženete.

Pirelli P Zero

★★★★

Pirelli patří k těm nejdražším pneumatikám v testu, ale má důvod. Předvedla velice vyrovnaný výkon, a i když v ničem neexcelovala, ve všech testovaných parametrech je velmi dobrá. Právem patří na bednu.

Vredestein Ultrac Vorti

★★★★

Čtvrtá na pásce a zároveň poslední pneu, která dopadla „dobře“. Má výborné výsledky na suchu a slušné na mokru a i v dalších parametrech je srovnatelná s tím nejlepším v testu.

Hankook Ventus S1 evo2 K117

★★★

I testovaný Hankook Ventus pořád snese srovnání s extratřídou. Ve všem dopadl stejně dobře jako chválená Pirelli, jen na mokru byl o fous horší. Ale pořád vysoko nad průměrem.

Sava Intensa UHP

★★★

Následující pneumatiky skončily uprostřed testu, vlastně tedy pořád dobře, ale na špičku nepatří. Sava má známku stejnou jako Hankook – na suchu byla oproti němu malinko horší, zato ale excelovala v opotřebení, v tom dopadla nejlépe ze všech hodnocených pneu.

Nokian zLine

★★★

Nokian je na tom skoro stejně, jako předchozí pneu – jen byl o něco horší v hlučnosti, tedy pod průměrem, a velmi dobrý v opotřebení, byť horší než Sava. Proto skončil destinku bodu za ní (2,7).

Yokohama Advan Sport V105

★★★

Na suchu je Yokohama excelentní, vyrovná se i vítězi testu. Na mokru je ale jen nadprůměrná a patří k těm hlučnějším gumám, proto dopadla jak dopadla: 2,8.

Uniroyal RainSport 3

★★★

Průměrná pneu skoro ve všem, kromě spotřeby, kterou šetří skvěle. To Uniroyal vytáhlo před Michelin, který je jinak ve všech parametrech lepší. Známka 2,8.

Michelin Pilot Sport 3

★★★

Překvapení testu. Propadák se sice nekoná, ale i tak bychom od Michelinu čekali lepší skóre: excelentní na suchu a slušný na mokru, ale jen průměrný v opotřebení a hluku, tak dopadl letos Pilot Sport. Výsledek 2,8.

Toyo Proxes T1 Sport

★★★

Toyo kopíruje výsledky Michelinu, jen vždy o desetinku známky hůř. I tak je to ale dobrá pneumatika s dobrými výsledky na suchu i mokru. Známka 2,9.

Fulda SportControl

★★★

Fulda dopadla jen průměrně v testu na suchu i na mokru, stejně jako v hlučnosti, takže to ani výborné výsledky v opotřebení a spotřebě nedoženou. Známka: 3.

Semperit Speed-Life 2

★★★

Podobně jako Fulda dopadl i Semperit, byl sice o fous lepší na suchu ale zase o vlásek slabší v hlučnosti a opotřebení. Výsledek totožný, za tři.

Firestone Firehawk SZ90

★★★

Poslední rovnou trojku obdržel Firestone, který má sice velmi dobré vlastnosti na suchu (lepší než předchozí dvě pneu), ale uškodila mu hlučnost se známkou 3,8 čili nejhorší z testovaných gum. Pokud hluk neřešíte, není to špatná pneu. Výsledek rovněž 3.

GT Radial Champiro HP

★★★

O trošku horší než předchozí průměrný trojlístek, ale pořád žádná tragédie. GT je výborná na suchu, ale průměrná na mokru, v hluku i opotřebení. To ji posunulo na předposlední místo testu se známkou 3,2.

Maxxis Victra VS01

★★

Poražený letošního testu, známka 3,8. Maxxis má sice výborný výsledek na suchu, ale propadl na mokru a je slabší v hluku, a ani ničím jiným neoslnil. Sáhněte raději po jiné z testovaných pneumatik.

       

Hodnocení

★★★★★ Velmi dobře

★★★★ Dobře

★★★ Uspokojivě

★★ Dostatečně

Galerie