7 triků jak ušetřit na povinném ručení

Na povinném ručení se dají ušetřit poměrně slušné peníze. Stačí si dát trochu práce s výběrem vhodné pojišťovny. Některé z nich totiž cílí na konkrétní skupiny motoristů, a pokud splňujete kritéria, bude pro vás jejich nabídka pravděpodobně velmi výhodná. A když se navíc ještě zkusíte řídit následujícími jednoduchými pravidly, zaručeně snížíte cenu pojistky na minimum.

Vydáno: 19.9.2012

1. Nebourejte.

To se samozřejmě snadněji řekne, než provede. Pokud se vám to ale podaří, za každý rok bez nehody dostanete od pojišťovny 5% slevu z ceny pojistného. Tyto tzv. bonusy se během bezeškodného období kumulují a v případě uzavření nové pojistky se vám na ni převádějí.  

2. Uvědomte si, kam patříte.

Jak už bylo řečeno na začátku, některé pojišťovny se zaměřují na specifické typy klientů, kterým pak poskytují výhodnější podmínky. Jinde se tak vyplatí uzavřít povinné ručení například mladým řidičům, jinde zase těm, kteří často bourají, nebo naopak jezdí dlouhodobě bez nehod. 

3. Kalkulujte.

Konkurence je v téhle oblasti opravdu velká a zorientovat se v záplavě nabídek není žádná hračka. Naštěstí existují online kalkulačky povinného ručení, které vám pomohou snadno a rychle porovnat rozdíly a vybrat nejlevnější variantu. Případně se můžete obrátit přímo na finančního poradce. 

4. Sjednávejte přes internet.

Tuto radu lze stejně dobře uplatnit i na havarijní pojištění. Obdobně jako v případě internetového nakupování i tady se nižší náklady potřebné na vyřízení pojistky pozitivně promítnou do její celkově nižší ceny. Navíc na tom opravdu nic není, pouze vyplníte jednoduchý formulář. 

5. Sdílejte bonusy.

Pokud máte v rodině více aut, můžete rovněž využít tzv. kopírování bonusů, které umožňuje převést slevu od rodinného příslušníka. Díky tomu se vám může pojistné okamžitě snížit třeba až o polovinu, i když jste si pořídili teprve první vůz a na vlastní bonus tak zatím nemáte nárok.

6. Buďte věrní.

Většina pojišťoven nabízí slevu, když si u ní sjednáte více různých pojistek. Zvýhodnění se obvykle pohybuje mezi 5 až 10 %. Vždy je ale potřeba si předem spočítat, jestli se vám to v konečném součtu opravdu vyplatí. Aby se vám nestalo, že zatímco na jednom produktu ušetříte, jinde zaplatíte o to víc.

7. Počkejte si na jaro.

To se pochopitelně týká pouze situace, kdy se chystáte změnit pojišťovnu a nemusíte spěchat. Na jaře a na podzim totiž bývají nejrůznější akce a slevy. Něco málo se dá ušetřit i na tom, že splátky budete hradit kompletně jednou ročně a formou bankovního převodu.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie