5 typů garážových vrat: která se hodí do vaší garáže?

Stavíte garáž a nedokážete se rozhodnout, jaká vrata zvolit? Rozčiluje vás, že vám stará vrata zabírají cenný prostor v garáži, který byste chtěli využít jinak? Na trhu dnes najdete spoustu variant garážových vrat, od dvoukřídlé klasiky ze dřeva po dnes tolik oblíbené sekční vrata na dálkové ovládání.

Koupě garážových vrat ovšem není každodenní ani levnou záležitostí. Než se vydáte za nejbližším prodejcem, podívejte se na naše srovnání 5 nejčastějších typů garážových vrat. Pokud jde o nároky na prostor, tepelnou izolaci, údržbu nebo cenu, každý z těchto typů má své výhody i nevýhody.

Výklopná vrata

Začněme od toho nejobyčejnějšího. Výklopná vrata jsou nenáročná na montáž a levná, jejich velkou nevýhodou je ovšem to, že zabírají místo a snižují výšku vstupního prostoru garáže. Myslete i na to, že při vyjíždění z garáže nemáte přehled o tom, jestli vyklápěné křídlo neohrozí kolemjdoucí chodce. Záleží samozřejmě na tom, jestli máte garáž na soukromém pozemku, kam bez vašeho vědomí zabloudí leda nějaká toulavá kočka, nebo je váš výjezd přímo do frekventované ulice, kde vyklápěná vrata mohou zranit nepozorné dítě.

PLUSY: nízká cena, nenáročné na montáž
MINUSY: snižují průchod garáže, zabírají místo

Sekční vrata

V dnešní době bezesporu nejpopulárnější varianta garážových vrat. Sekční vrata jsou kvalitní, o čem svědčí i vysoká záruka, kterou jsou na ně výrobci ochotní poskytnout. Skvěle izolují, jsou mnohem bezpečnější než ostatní typy vrat a kromě stropu nezabírají místo v garáži. Výhodou oproti výklopní variantě je to, že sekční vrata se při otevírání vysouvají po vodicích kolejnicích nahoru a nezaberou místo před garáží. Manipulace s nimi je velmi pohodlná. Pokud chcete moderní vrata, která nevypadají uměle, výhodou sekčních vrat je, že si je můžete pořídit i s přírodním designem (například firma Kružík nabízí u sekčních vrat až 35 různých imitací dřeva, které jsou téměř k nerozeznání od mahagonu či dubu).

PLUSY: skvělá tepelná izolace, praktická a snadná manipulace, nezužují průchod garáže
MINUSY: většinou snižují průchod garáže u stropu, zabírají místo pod stropem

Posuvná vrata

Vrata, která se otevírají zasunutím do strany, asi nejvíc ocení majitelé garáží se širokým vstupem. Jejich výhodou je, že je lze vyrobit na míru i pro velmi široké garáže a že jejich instalací nedojde ke snížení výšky průchodu v garáži. Posuvná vrata se dají otevřít i částečně tak, abyste jimi mohli rychle projít, kdykoliv to budete potřebovat.

PLUSY: nesnižují průchod garáže, hodí se pro široké vstupy, lze je částečně otevřít
MINUSY: nutnost údržby, zabírají místo podél stěny

Rolovací vrata

Máte malou garáž, do které se kromě auta opravdu nic dalšího nevleze? Rolovací vrata jsou rozhodně nejméně náročné na prostor, proto se vysloveně hodí do malé garáže. Jsou zároveň lehká a tichá, nekorodují a jsou levná. Mají ovšem i své mouchy: jsou tenká, takže zdaleka tak dobře neizolují, nepředstavují moc velkou výzvu pro zloděje a jsou poměrně náročná na údržbu (pokud lamely pravidelně nečistíte, při otevírání a zavírání o sebe třou a rychle se opotřebují).

PLUSY: minimální nároky na prostor, hliníkové lamely
MINUSY: nutnost údržby, málo izolují, jsou méně odolná proti vloupání a poškození

Dvoukřídlá vrata

Stará dobrá klasika, která rozhodně má své přednosti: především spolehlivost a dlouhou životnost. Dvoukřídlá vrata představují nejlepší využití prostoru uvnitř garáže – například pokud zde máte kromě parkovacího místa i dílnu. I když jsou dražší na pořízení, jsou dvoukřídlová vrata pořád oblíbenou alternativou sekčních a rolovacích vrat.

PLUSY: možnost instalace i bez ostění a nadpraží, pokud mají přerušený tepelný most, tak dobře izolují, lze do nich nainstalovat dálkové ovládání, jsou spolehlivá a bytelná
MINUSY: vyšší cena, problematická instalace u určitých typů domů

Několik užitečných tipů na závěr:

  • • Požadujte od prodejce certifikaci: prověříte si tak spolehlivost výrobce a kvalitu vrat, které kupujete
  • • Výběrem dobře těsnicích vrat ušetříte za energie: pokud vaše garáž stojí samostatně, pravděpodobně se nebudete tolik zajímat o jejich izolační vlastnosti. Když ale vybíráte vrata do garáže, která je součástí domu, dbejte o to, aby vrata dokonale těsnila (vrata by měla mít kvalitní obvodové a překladové těsnění, polyuretanovou výplň lamel)
  • • Myslete na to, že může vypadnout proud: pokud do garáže nemáte jiný vstup než vraty, nezapomeňte je osadit prvky, které vám při výpadku elektřiny umožní dostat se dovnitř (nebo ven). Rolovací vrata bývají vybavena NHK systémem (manuální klika, kterou se vrata dají vyrolovat), sekční vrata zase mívají nouzový zámeček v horní sekci vrat
  • • Zabezpečte svou garáž proti vloupání: šetřit na úkor kvality a zabezpečení se vám nemusí vyplatit
  • • Pozor, ať vám vrata neublíží: dnes by mělo být naprostým standardem, že chcete vrata vybavena protipádovou pojistkou, zámky proti přivření prstů a funkcí automatického přerušení chodu při najetí na překážku.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie