5 tipů: Jak na výběr pneumatik na letní sezónu

Jak vybrat nejlepší pneumatiky na začínající sezónu? Pomůžou vám testy letních pneumatik i uživatelské zkušenosti. Zorientovat se v množství informací není jednoduché, proto přinášíme několik tipů, na co si hlavně dát pozor.

1. Rozměr je základ

První parametr, podle které budete vybírat, je nutně rozměr. Co znamená to složité číslo, které máte v technickém průkazu? Podívejme se třeba na jeden z nejrozšířenějších rozměrů 195/65 R15. Všechny tři údaje musí být stejné na pneumatice, jako máte v technickém průkazu.

– 195 je šířka pneumatiky v milimetrech

– 65 označuje výšku pláště neboli profil

– R15 je průměr disku v palcích, na který se pneu obuje.

2. Nosnost a rychlost

Další údaje z TP nejsou v jednotkách, ale definované indexem. Po rozměru následuje čísla a písmena, například 92 H nebo 91 V. Číslo značí nosnost pneumatiky a musíte si koupit pneumatiky se stejným, nebo vyšším číslem. Písmeno zase označuje rychlostní index, i to musí být stejné, nebo vyšší (podle abecedy). Tabulky s kódy najdete třeba na wikipedii.

3. Hlídejte si datum výroby

Pokud kupujete pneumatiky ve značkovém obchodě, riziko by vám hrozit nemělo. Ale když kupujete tam, kde jsou nejlevnější nebo snad z druhé ruky, pozor na to. Materiál časem ztrácí své vlastnosti, proto by pneumatiky neměly být starší než 5 let, ani kdyby měly ještě dostatečnou hloubku dezénu. Datum výroby poznáte podle čtyřmístného čísla, obvykle je před ním napsáno “DOT“. Poslední dvojčíslí značí rok výroby (např. DOT 0212 = rok 2012).

4. Kde a jak budete jezdit?

Čísla jsou jedna věc, teď už se ale dostáváme do individuálních potřeb. Pro výběr letních pneumatik je potřeba si uvědomit kdy budete jezdit, kde budete jezdit a kolik toho najedete. Taky je dobré si říct, kolik peněz do nich jste ochotni investovat. Na trhu je obrovské množství letních i zimních pneumatik, od prémiových značek (Pirelli, Bridgestone, Continental, Goodyear, Michelin, Nokian) přes střední třídu (Semperit, Maxxis, Esa-Tecar) až po ekonomické značky (Barum či Sava). Když budete jezdit hodně a rychle, určitě se vyplatí investovat do lepší značky.

5. Přečtěte si test letních pneu 2017

Důležité jsou informace. Internet je plný různých testů, které vám usnadní výběr. Oficiální a věrohodné recenze pneumatik vydává pravidelně německý autoklub ADAC, věnuje se jim také Autoklub ČR nebo motoristické časopisy. Takové testy většinou pneumatiky oznámkují a uvedou vítěze (nebo několik vítězů), takže nemusíte detailně studovat technické podrobnosti. Stačí vygooglovat „test letních pneu 2017„.

Na testy letních pneumatik se zaměřují i specializované weby. Kromě oficiálních testů najdete i hodnocení samotných uživatelů, které mnohdy řekne víc, než obsáhlý test letních pneumatik. Třeba rychlost sjíždění pláště pneu se ukáže až po čase, stejně jako spotřeba, kterou s nimi vaše auto má. Obojí je ale důležité, životnost i spotřeba může cenu sady pneumatik hodně zdražit, nebo naopak zlevnit.

Text: Redakce
Foto: Jetma.cz

Galerie