Iveco Daily 4x4: skvělý základ expedičního auta

Zkušenosti italské značky Iveco s vozidly určenými pro těžký terén se projevily na jejím novém modelu Iveco Daily 4x4. Ten se chlubí nejlepší kombinací užitečného zatížení a výkonnosti terénu v kategorii lehkých nákladních vozidel. Automobilka slibuje garanci mobility na každém povrchu, za každého počasí a při jakémkoli stavu povrchu cesty. Odvážné? Tak se podívejte, co to auto umí.

Poslední generace Iveco Daily 4x4

Na veletrhu Transpotec Logitec, který se konal ve Veroně, se poprvé ukázal Van of the Yaer 2015 v provedení 4x4. Na první pohled je viditelná vyšší světlá výška a odolná konstrukce, která byla navržena, aby co nejlépe odolávala náročnému terénu.

4 základní prvky do terénu

• rám odvozený od nákladního vozidla
• trvalý pohon všech kol
• 24 dopředných převodových stupňů a 4 zpátečky
• parabolické odpružení s vysokým zkřížením u tuhé nápravy

Výběr z mnoha verzí

Tento model značky Iveco slibuje mimořádné vlastnosti a to do nezpevněného i náročného terénu. Vyrábí se v mnoha verzích, které se dají přizpůsobit požadavkům klienta. Jednoduchou kabinu je možné kombinovat se dvěma různými rozvory 3 050 a 3 400 mm. V případě dvojité kabiny, která je pro sedmičlennou posádku, je vzdálenost mezi nápravami pouze 3 400 mm.

Vybírat je možné také ze dvou hmotností, a to 3,5 a 5 tun. Je možné si vybrat verzi, která má neosazený podvozek pro zástavbu obytných karoserií, mikrobusů nebo jiných na míru připravených konstrukcí.

Parametry terénního vozidla

• přední nájezdový úhel 51°
• zadní nájezdový úhel 31° pro krátký rozvor a 27° pro dlouhý rozvor
• zadní nájezdový úhel 42° pro krátký rozvor a 36° pro dlouhý rozvor
• hloubka brodění až 700 mm

Převodovka: 24 převodových poměrů

Takovou převodovou skříň ve svém osobáku nemáte. Dvacet čtyři převodových poměrů je k dispozici díky šestistupňové rychloběžné převodovce, která je spojená s centrální rozdělovací převodovkou se čtyřmi pomalými převody. Iveco Daily 4x4 zvládají nejtěžší terén díky uzávěrkám diferenciálů, což umožňuje přenést točivý moment na jediné kolo. Tato vlastnost je ještě podpořena kvalitními záběrovými pneumatikami.

Ujede milion kilometrů

Aby vás vozidlo nikdy nenechalo nikde stát nebo nezamrzlo, byl použitý odpovídající motor. Pro třílitrový F1C z dílny FPT prý není problém najezdit až 1 milion kilometrů. Odolnost agregátu je až legendární a umožňuje tak Daily podat špičkový výkon i v těch nejnáročnějších podmínkách a terénech. Na expedici se bude hodit slušný výkon 125 kW čili 200 koní, maximální točivý moment činí 400 N.m.

Motor splňuje normu Euro 6. Emisní požadavek je dosažen díky kombinaci recirkulace výfukových plynů – EGR a úpravy výfukových plynů. Úprava spočívá v elektivní katalytické redukci za filtrem pevných částic.

Žebřinový rám

Díky extrémní světlé výšce se i na fotkách odhaluje tradiční žebřinový rám, který má ovšem výrazně zesílená ramena řízení, a to z důvodu, aby vydržely i vysoké zatížení. Žebřinový rám má tvar C a pro různé hmotnostní kategorie má odlišnou výšku i tloušťku profilu. Součástí přední konstrukce je velký ocelový nárazník se sestává ze tří částí, aby se při možné nehodě dala vyměnit jen jedna poškozená část.

Fotogalerie: 
Rubrika: 
 • 1. Prosinec 2016, 16:51 [comment_count]

  Jak fungují podpůrné elektronické systémy vozidel

  Opět máme zimu na krku a začnou, nebo vlastně už začaly, nás sužovat mokré, namrzlé a sněhem pokryté silnice. Abychom dodrželi "zlaté pravidlo šťastného návratu", je prozíravé se na zimu patřičně připravit. Kvalitní příprava, jak si mnozí řidiči myslí,

  ČÍST DÁL
 • 24. Listopad 2016, 17:18 [comment_count]

  Peugeot 3008 jde na český trh, koupíte ho od půl milionu

  Zájem o SUV roste a všimli si toho samozřejmě i v Peugeotu. Někdejší MPV s označením 3008 je ve své nové, druhé generaci čistokrevné kompaktní SUV. Právě přichází na náš trh a startuje na částce 510 tisíc korun. Podívejte se na ceník. Nový Peugeot 3008

  ČÍST DÁL
 • 24. Listopad 2016, 13:05 [comment_count]

  Jak na to: Ekologická likvidace vozidel zdarma

  Máte staré auto, které už je neprodejné? Abyste ho mohli odhlásit z registru vozidel, potřebujete doklad o jeho ekologické likvidaci. Ten dnes není žádný problém získat, většina vrakovišť vás starého auta ráda zbaví — některé dokonce zadarmo. Podívejte

  ČÍST DÁL
 • 20. Listopad 2016, 14:09 [comment_count]

  Ford Mustang GT4: bestie připravená pro start na závodech

  Divize Ford Performance představila na tuningovém veletrhu SEMA 2016 v Las Vegas nové závodní provedení Mustangu. Ford Mustang GT4 je klientský závodní vůz koncipovaný tak, aby mohl startovat v nejrůznějších sériích závodů GT po celém světě. Nový

  ČÍST DÁL